«Зігріті дружбою серця»

Анатолій Бондар
Полтава-2008

Добрі діла ніколи не забуваються

Читаючи цю книгу відомого журналіста Анатолія Бондаря, мимоволі пригадуєш події тридцятирічної давності, коли широко велися розмови про «магістраль дружби» - будівництво газопроводу Оренбург - Західний кордон СРСР. Ця надзвичайна споруда була потрібна всім, і в першу чергу країнам Західної Європи тодішнього соціалістичного табору. Як починалося будівництво і як воно проходило автор добре знає не з газет і пропагандистських телепередач, він усе бачив на власні очі, більше того, безпосередньо відповідав за всі організаційні, соціально-побутові питання польських будівельників, які проклали відрізок газогону територією Машівського району.

Як в кожній справі, а тим паче в такій масштабній на початку виникало чимало труднощів, та все ж їх успішно долали і ніхто не нарікав на якісь там негаразди. Всі усвідомлювали нагальну потребу в якнайшвидшому прокладанні газопроводу, що сприяло б зростанню економічних показників країн і зміцнювало стосунки між братніми народами.

Буваючи майже щодня на будівництві, спілкуючись з трудовим колективом гостей, А.Бондар ставав добре обізнаним з життям, побутом, різними проблемами поляків і намагався зробити все від нього залежне, щоб вчасно і успішно їх вирішувати. У цій книзі він поставив собі за мету чесно розповісти про все, що виникало під час будівництва, як зміцнювалися стосунки між прибулими спеціалістами і місцевими жителями від самого початку аж до його успішного завершення.

З великим інтересом читаються оповіді про теплі зустрічі з полтавськими письменниками і журналістами, про організацію спільного дозвілля поляків і сільських трудівників району, проведення спортивних змагань, вечорів відпочинку в Кошманівці, Михайлівці, Дмитрівці та інших населених пунктах. Заслуговують уваги і хвилюючі приклади взаємовиручки. Ось тільки один з них: коли виникла загроза стрімкого підтоптення ґрунтовими водами села Зоря, керів ники району, занепокоєні тривожною ситуацією, не могли знайти потужної техніки, щоб швидко прорити відвідний канал. І тоді було вирішено звернутися за допомогою до польських будівельників , які мали в своєму розпорядженні такі механізми. Вони з розумінням відразу ж відгукнулися на таке прохання і за три дні впоралися з важливою роботою. У свою чергу, машівці не раз допомагали полякам на спорудженні об’єктів базового містечка.
Безперечно, ця оповідь сумлінного автора не була б такою захопливою, якби у ній йшлося тільки про один “позитив". Життя є життя, і не може воно проходити лише в рожевих відтінках, а тим паче - в такій великій справі. Трапляються і непередбачувані курйози. Так було, коли через втрату пильності в непогідний вечір польський водій травмував на проїжджій частині дороги двох молодих людей.
А скільки клопотів і польському керівництву будови, і місцевим правоохоронцям завдала навала дівиць легковажної поведінки, що часто навідувалися сюди з Полтави (серед них були навіть школярки) в надії «облагородитись» за сексуальні послуги якоюсь коштовною річчю. Автор не обминає і цих прикрих випадків, розмірковує над прорахунками у виховній роботі серед молоді в трудових та навчальних колективах.
Багато цікавого читачі книги дізнаються не тільки про історичне минуле українсько-польських взаємин, а й читатимуть думки про наше сьогодення, що без сумніву розширить знання кожного. Сам автор чесно зізнався: він зробив лише спробу з доступних джерел написати документально-публіцистичну книгу. Він виклав суто своє розуміння подій тридцятирічної давності, які мають великий відголосок і нині.

Книга «Зігріті дружбою серця» рясно проілюстрована світлинами з архівів та сьогочасними, що додає їй більшої достовірності, а колоритні прислів’я збагачують просту мовну лексику більшою переконливістю.

Інколи до автора можна мати претензії деяких, здавалося б, широких відхилень від основної теми, екскурсів у минупе, але не можна не визнати того, що робив зш це для повнішого уявлення і глибшого розуміння українсько-польського співробітництва, зокрема, про доцільність цієї газотранспортної магістралі.

І сьогодні, через тридцять років, маючи за плечима поважний вік і чесно пройдений трудовий шлях, Анатолій Миколайович Бондар щиро зізнається: “Ми знаходили можливість робити все, аби польські друзі побачили широко відкриту для них українську душу, гостинність і повагу, що ще більше зміцнювало нашу дружбу і братерство”.

Так, усе це - наша історія, збагачена ще одним яскравим свідченням дружніх взаємин між Україною і Польщею.

Іван Моцар,
член Національної спілки журналістів України.




ВІД АВТОРА

Сьогодні на сторінках газет, по радіо, телебаченню, і навіть серед нас, простих мирян, ведеться жорстка дискусія щодо енергетичного забезпечення нашої держави, в першу чергу блакитним паливом. Та щоб ми не говорили, на жаль, Україна поки що в цьому питанні залежить від Росії.

Завдяки газотранспортній системі, яка проходить через Україну, Європа одержує російський газ. Ця система, мов кровоносна артерія живить європейські країни (130 млрд. кубометрів газу - А.Б.).

Сьогодні навіть важко уявити що сталося б з ними, якби ця артерія, не дай Бог, згинула...
Думаючи про це, я завжди згадую будівництво міжнародного газопроводу Оренбург - Західний кордон СРСР (згодом його назвуть: «Магістральний газопровід «Союз»).
Тридцять років тому це був один з найбільших об’єктів, передбачених комплексною програмою економічної інтеграції країн - членів Ради Економічної Взаємодопомоги. Початок боротьби Європи з газовим голодом.
Стальна магістраль протягнулася на 2750 кілометрів.

Траса була розбита на п’ять дільниць, де роботи велися будівельниками Німецької Демократичної Республіки, Болгарії, Польщі, Чехословаччини і Угорщини, а Румунія внесла свій вклад в забезпечення газопровідного комплексу технологічним обладнанням.
Для полтавців історично важливо, що через землі нашої області проліг великий відрізок цієї міжнародної газотранспортної системи.

Нам слід гордитися цим.
Будували полтавський відрізок газогону німці (кременчуцький напрямок) і поляки (Машівський район).

Мені випала доля бути не тільки свідком спорудження газопроводу на Машівській дільниці, а й безпосередньо займатись питаннями соціального, культурного та побутового забезпечення польських будівельників.

Доречно буде сказати, що вони щоденно відчували нашу турботу протягом трьох років - до завершення будівництва. Запам’яталися, я б сказав, навіки врізалися в мою пам’ять ті важливі події, які були пов’язані з польськими будівельниками.

Мене нині зігріває думка: те, що робилося тоді, стало потрібним сьогодні не тільки нам, а й народу Європи. Це й спонукало мене взятися за написання книги, яку ти, дорогий читачу, тримаєш в руках.


«ЗУСТРІНЬТЕ, ЯК ДРУЗІВ...»

Серпневий ранок 1975 року. В розпалі жнива. Для нас, працівників райкому партії, як і для усіх селян - це напружена і відповідальна пора. Майже кожен день зранку і до пізньої ночі ми в господарствах серед тих, хто, обливаючись, потом,я (а те літо було особливо спекотним) збирав урожай зернових. Пам’ятаю, були випадки, коли комбайнери не витримували жари (у кабіні комбайна інколи сягала за 50 градусів) і їм ставало зле.

... О пів на сьому я вийшов з квартири, аби раніше бути в райкомі партії, бо запланував поїхати на жнива в колгосп імені Щорса.

Щойно зайшов у кабінет, коли дзвінок Першого, по прямому. Я схопив червону трубку:

-Слухаю вас, Миколо Володимировичу.

-Добрий день, Анатолію Миколайовичу, - спокійно говорить він. - Ви сьогодні нікуди не їдьте, а чекайте гостей. Приїдуть керівники польських будівельників, які будуть споруджувати Машівську дільницю газопроводу. Зустріньте, як друзів... Вислухайте їхні прохання, пропозиції, покажіть Машівку. Ви ж розумієте, це тільки знайомство, а робота буде потім... В; 'хуйте, це дуже важливо...

Останнє можна було й не говорити. Я й сам прекрасно знаю, що це дуже важливо - міжнародне ж будівництво, а не наше, та ще й на такому рівні.

Збагнувши, що мене чекає надалі, я невимушено здриг нувся, а на спині виступив холодний піт... Та як говорить українське прислів’я: «Де сила не візьме, там розум допоможе».

...Польща... Що я знаю про цю країну? Дуже мало. Знаю, що вона індустріально-аграрна. Добуває вугілля, природний газ. Випускає морські судна, автомобілі, вагони, виробляє мінеральні добрива. У сільському господарстві переважає приватна форма власності, що викликає в нас подив. Незрозуміло, чому до цього часу немає колективних господарств, як в нашій державі? Чому селянам краще працювати самостійно? Та й багато «чому».

Але мене дивувало й інше. Як же поляки, працюючи індивідуально, одержують високі врожаї жита, пшеииці, цукрових буряків, особливо картоплі, яку завозять і шиашу країну...
Треба до приїзду польських будівельників більше дізнатися про цю республіку, яка знаходиться в Центральній Європі і з півночі омивається Балтійським морем.
Площа Польщі, здається, більше 300 тис. кв. км, а населення - майже 308 млн. чоловік.
Та й про польську науку і культуру мало знаю. Хіба що про астронома Коперника, поета Міцкевича та про композитора і відомого піаніста Шопена дещо читав.
Який сором... Слід негайно подзвонити в районну бібліотеку, щоб підібрали відповідну літературу.
Набираю номер телефону завідуючої бібліотеки Н.Борщ.
- Алло. Добрий день. Це - Бондар. Ніно Василівно, прошу вас підібрати довідкову літературу про Польщу. Будь ласка, якщо можна, занесіть мені сьогодні.

Я виглянув у вікно, яке виходило прямо у прекрасний садок, де наливалися пахучим соком яблука і груші. Під сонце, яке ще не встигло нагрітися, як велика червона сковорода, вони підставляли свої ще зелені, але красиві боки. Хто б не приїздив з Полтави чи зі столиці, завжди йшов у райкомівський сад, помилуватися і трішки відпочити в холодку.

«Треба й польських гостей повести у цей райський куточок», - подумав я. Двері кабінету були трохи відхилені. З коридору почулася польська мова. Це вони. Вже приїхали. Я вчйшов їм назустріч.

-    Добрий день, - вітаюся я, подаючи їм руку.

-    День добрі. Я є Хенрік Домбровський, керовнік «Енергополя», - першим говорить, важко вимовляючи російські слова, інтелігентний чоловік в окулярах і, показуючи на молодого, усміхненого, круглолицього товариша, добавив,

-    а це єсть Юзеф Долбень, керовнік організація подставова ПОРП (Польської Об’єднаної Робітничої партії - А.Б.).

Я теж назвав своє прізвище, ім’я та по батькові, свою посаду. Запросив до кабінету,

-    Сідайте, будь ласка. Вийняв пляшку мінеральної води, склянки і запросив випити, щоб утамувати спрагу.

-    Бардзо дзенькую. Дзі єсть горяцо. (Жарко - А.Б.),

-    посміхнувся Хенрік Домбровський. І, показуючи на свого товариша, продовжував. - Пан Юзеф добже знає російські єзик. Проше.
Дійсно, Юзеф Долбень розмовляв по-російськи добре.

Він і розповів мету їхнього попереднього, так би мовити, розвідувального, приїзду. Через два тижні прибуде перша група польських будівельників, які розпочнуть будівництво своєї житлової бази, своєрідного містечка, де буде їдальня на 600 місць, п’ять готельних будиночків, клуб, магазин, спортивний майданчик, на якому вже весною плануються «міжнародні», як сказав Юзеф, змагання. Всього, за його словами, приїде більше 800 польських будівельників. Вони споруджуватимуть у райцентрі два багатоповерхові будинки, дитячий садочок на 150 місць, магазин. Це для тих , хто через три роки, (а саме за цей час завершиться будівництво газопроводу Оренбург-Західний кордон СРСР), працюватимуть на компресорній станції. Одночасно вестиметься і будівництво на Машівській дільниці газопроводу.

-    Роботи буде дуже багато, - щиро посміхається Юзеф Долбень. - Чому нам необхідно добре підготуватися, все продумати. Найперше, ми просили б вас, потурбуватися про забезпечення наших працівників теплим одягом, взуттям,

тобто валянками і кожухами Нас попередили, що зима буде холодна. Для цього нам виділять відповідну кількість злотих і ми все закупимо

-    Представіце гандолові прошені повідзень, - підказує Хенрік Домбровський

-    Так. Треба про все це повідомити представників торгівлі, - переклав Юзеф. - До речі, нас просили польські колеги, щоб у вашому центральному магазині були в продажу золоті каблучки.

-    Обрачка шлюбна, - посміхається Хенрік Домбровський.

-    Звичайно, в першу чергу шлюбні каблучки. У нас серед будівельників дуже багато молодих хлопців, яким бицуть потрібні шлюбні каблучки. Але все це між іншим. СЦиовне

- створити належні умови для працюючих на будівництві газопроводу.

Я записував всі прохання і відразу ж на полях записника проставляв прізвища відповідальних керівників, яких негайно слід запросити до себе, найперше голову райспо-живспілки Леоніда Липоватого, тому що валянки, кожухи, а тим більше, золоті речі - це великий дефіцит. А кількість їх значна. Зрозуміло, що вирішувати такі питання доведеться на рівні першого секретаря райкому партії. Але те, що вони будуть вирішені, я був впевнений на сто відсотків, тому спокійно і твердо сказав керівникам польських будівельників:

-    Всі ваші прохання будуть вчасно виконані. Не хвилюйтесь. Я розумію, що всього відразу не передбачиш, в ході роботи виникатимуть ще багато питань, але холодну зиму ви і ми зустрінемо як годиться, у всеозброєнні. Не такий страшний чорт, як його вам намалювали в Польщі, - жар- ( тую і запрошую гостей відвідати наш садок, де чародійно пахнуть фрукти.

До речі, я помітив, що цей запах першим відчув Хенрік Домбровський. Він повів носом, глянув на відчинене вікно, понюхав, і сам собі посміхнувся. А коли почув моє запрошення, зразу ж підвівся, чомусь зняв окуляри, немовби вони йому заважали, і радісно мовив- -    Бардзо дзенькую, бардзо дзенькую.. Він, не гаючи часу, попрямував на вихід, в сад. Юзеф Долбень якось по-синівськи тепло подивився йому вслід і тихо прошепотів.

-    Він дуже любить сад.. Це його стихія

В саду Хенрік не приховував свого захоплення яблунями в сонячних променях.
Деякі плоди майже були стиглими і я давав їх для проби. Він з насолодою їв, кращі клав у кишеню. Побачивши це, я збігав у кабінет і приніс йому сумку. Разом з Юзефом нарвали червонобоких яблук. Груші були ще зеленими.

Він щиро дякував і, ніяковіючи, вибачався за клопіт.
Глянув на годинник і зразу ж похмурнів.
-    Спознік сє. Треба язда на Полтаву.
Швидко подав мені руку, посміхнувся.
-    До відзенья. Дякую за троске.
-    Ми раді знайомству. Через тиждень приїдемо з першою групою будівельників, - говорить Юзеф, подаючи руку. - Тоді і обговоримо конкретно всі питання соціального обслуговування. І особливо культурного відпочинку. До побачення.

Я провів їх до «газика» з польськими номерами і побажав їм щасливої дороги. Мені неодноразово доводилося зустрічати, супроводжувати і проводжати різні іноземні делегації. Клопоту було немало, але то зовсім інше, ніж сьогоднішня зустріч з польськими друзями. Адже мені доведеться щоденно з ними працювати. Для себе ніяких вихідних. Вихідні - з ними. Концерти, вечори дружби, ділові зустрічі та багато інших заходів. І це три роки.. А в мене ж двоє дітей, молода дружина...

«Чого ти розкис. - Говорю сам собі. - Тобі ще будуть заздрити колеги з інших районів. Це жива цікава робота, не ге що партійно-ідеологічна та соціально-виховна, які відзначаються формалізмом, перестрахуваннями і ти не бачиш плодів своїх сгарань. А це найгірше».

Треба братися відразу ж, сьогодні, за виконання того, що проси тій поляки.
На сьому годину вечора запросив до себе голову правління райспоживспілки Леоніда Липоватого, завідуючого райвідділом культури Михайла Сливку, начальника райвідділу міліції Миколу Кравченка (без міліції не обійтися), першого секретаря райкому комсомолу Вячеслава Ілюхіна та голову районної ради спортивного товариства «Колос» Володимира Рубана.

Розповів їм про приїзд керівників польських будівельників Машівської дільниці газопроводу Оренбург-Західний кордон СРСР, про їхні прохання, довів їм, як ми привикли тоді говорити, «завдання до двору». Радості на їх обличчях не помітив, але усі поставилися до мого повідомлення серйозно. Про те, що в нашій країні буде будуватися такий міжнародний газопровід, знають всі. Про нього багато говорилося по радіо і телебаченню. А ось про те, що проходитиме він і через Машівський район, та ще й буде споруджена компресорна станція на нашій території, їм було невідомо, 1 що й викликало неабияке здивування. Та, відверто скажемо, й гордість, хоча всі розуміли, що їм значно добавиться клопотів.

Після цього я зайшов до першого секретаря райкому партії, який тільки що приїхав з Полтави, і про все йому доповів. Сказав і про те, що вже провів невеличку, але конкретну нараду з тими, хто безпосередньо відповідатиме за вирішення «польських проблем». Особливо наголосив на питанні щодо забезпечення поляків дефіцитними товарами: кожухами, валянками і золотими речами. Микола Володимирович Хоменко зразу ж зреагував:


- Про це не хвилюйтеся. Обов'язково вирішимо.
- Потім додав.
- 3 мого боку буде повна підтримка у розв’язанні всіх проблем, пов’язаних з поляками.

Я вас попрошу разом із керівниками відповідних служб продумайте, або передбачте, ті проблеми, які виникли і ще можуть виникнути, складіть робочий план їх виконання. Це питання обов’язково обговоримо на засіданні бюро райкому партії. Всю роботу з поляками на себе не беріть. Ширше і настирливіше залучайте до цього керівників районних служб, тому що нам необхідно завершити жнива і добре підготуватися до партійного навчання та осінньо-польових робіт. Звичайно, все це зробити буде нелегко, але така наша доля... Треба зробить все, аби поляки побачили на що здатні полтавці. Ми ж українці - чи не так?1 До речі, продумайте разом з райвідділом культури, щоб було побільше українських пісень, танців, українських сувенірів для проведення різних заходів з польськими друзями. Це наша національна гордість.

Він пильно подивився мені у вічі і додав: - Думаю, ви мене зрозуміли...
Я щиро посміхнувся і сказав:
- Звичайно, Миколо Володимировичу. Все буде зроблено.


ДОБРЕ РОБИТИМЕШ - ДОБРЕ Й БУДЕ

Тиждень минув, як один день.
Пішли дощі. Виникла небезпека проростання зернових, покладених у покоси. Ті голови колгоспів, які не послухали шаблонної, бездумної вказівки «зверху»: не косити напряму, а класти хліб у покоси, були, як кажуть, на коні. А слухняні керівники чухали потилиці... Що робити?.. Декілька днів таких дощів, і хліб може загинути.

Микола Хоменко розумів ситуацію, яка склалася з жнивами, і просив керівників господарств організувати людей на перевертання валків, аби не попріло зерно. З п’яти годин ранку і до пізньої ночі він був в колгоспах, серед жниварів, рекомендував і радив їм зробити все, аби врятуваш хліб від природної стихії. І все ж він знаходив час, аби поцікавитися, як йдуть справи з польськими друзями. Чи все зроблено для їх забезпечення. Які виникають проблеми, тощо. Така підтримка Першого мене радувала і давала можливість більше уваги приділити саме цій роботі. Хоча ніхто не звільняв мене від безпосередніх обов’язків: ідеологічне забезпечення жнив, партійна освіта, соціалістичне змагання та інше. Добре розумів, що найперше з мене запитають саме за стан ідеологічної роботи, однак покарають і за недоліки в роботі з польськими....

Відділення соціально-побутової адаптації

при територіальному центрі відкрито 2 липня 2007 року.

У відділенні працюють 3 спеціалісти:
завідуюча - Кулак Софія Олексіївна,
психолог - Костенко Людмила Володимирівна,
соціальний працівник - Маначинська Яна Василівна,

У відділенні соціально-побутової адаптації можна безкоштовно отримати такі види послуг:
-Інформаційно-довідкові: надання інформації, необхідної для звернення громадян до наявних соціальних служб, співпраця з цими організаціями;
-Інформаційно-просвітницькі: надання читачеві корисної і цікавої інформації про події і факти, які відбуваються в різних сферах життя; Також у відділенні можна отримати кваліфіковану допомогу психолога у вигляді консультацій з питань психічного здоров'я та поліпшення відносин з оточуючим соціальним середовищем, методичних порад, сеансів психологічного розвантаження, музико- та аромотерапії; груп взаємодопомоги — стратегія, за якої людина змінює іншу так, що стимули небажаної реакції або її наслідки змінюються. Психолог також здійснює кризове втручання - екстрені дії спрямовані на зниження рівня стресу, захист та безпека осоои, яка опинилась у кризовій! ситуації.
-Залучення до активного способу життя: можливість навчання на комп'ютері, вміння! користуватися комп'ютерними програмами. Крім! того при відділенні працює «Університет третього І віку», який працює за двома напрямками: факультет основи медицини та здорового способу життя та історико-краєзнавчий факультет, де лекції на волонтерських засадах читають провідні спеціалісти в області медицини та культури. Університет працює 2 рази на тиждень з 10 години (середа - факультет історико-краєзнавчий, п'ятниц -факультет медицини). Наприкінці курсу лекцій слухачі отримають сертифікат про закінчення «Університету третього віку» відповідного факультету.
Запрошуємо всіх пенсіонерів та людей, які мають групу інвалідності відвідувати наше відділення, де І кожний матиме можливість отримати всі види! перелічених послуг, дізнатися багато корисної і І цікавої інформації. Для отримання соціальних послуг при собі необхідно мати довідку про склад

Чекаємо на Вас з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 17:00,
обідня перерва з 12:00 до 13:00.

Наша адреса: 39400, Полтавська область, смт.Машівка,
вул. Леніна, 112-6, каб. № 6

Контактний телефон: 9-22-02

Медіцина в 60-х

(Продовження. Поч. у № 59-60 23.07.2011 р.)
ДО КНИГИ РОЗВИТКУ МАШІВСЬКОГО РАЙОНУ В 1967-2013 РОКАХ
(Матеріали підготувала Марія Павлівна Григоренко, додаток)

— З теплотою в серці згадую людину, яка свої вміння, теплоту душі віддавала людям. Це лаборант лабораторії Василь Вікторович Козерод. Василь Вікторович завжди був готовий прийти на допомогу людям, до всього — ще й хороший наставник для молодих спеціалістів.

А хто не любувався каштановою алеєю, що розрослася біля колишнього приміщення терапевтичного відділення центральної районної лікарні. Ще в 60-х роках саме з його легкої руки були висаджені каштани, проростив. А потім організував людей, щоб висадили. Колектив задоволенням підтримав ідею лаборанта лабораторії. Кожного дня саджанці поливали, дбайливо доглядали. А тепер ми маємо змогу милуватися такими прекрасними деревами.

У 1961 році після закінчення Вінницького медінституту з червоним дипломом була направлена в Машівську районну лікарню на посаду лікаря акушер-гінеколога Ніна Семенівна Мирошниченко. Вона повністю поринула в роботу. Усе молодому спеціадісту було силу. Ніна Семенівна — це лікар Бога. Вона пройшла курси практично відразу почала оперувати. Скільки людських життів врятувала ця жінка своїми золотими руками, не перелічити.

Коли в пологовому будинку виникала загроза життю породіллі, вона, не дивлячись на погоду, на час доби, причини, кидала власних малих дітей бігла, щоб врятувати життя матері дитини.

Не дивлячись на те, що мала великий обсяг роботи на основній посаді, Ніна Семенівна ще й очолювала партійну організацію районної лікарні, була головою районного комітету профспілки, брала активну участь у художній самодіяльності. За свою професійну майстерність, за людяність, доброту Ніна Семенівна назавжди залишилась в колег та багатьох жінок району. Вона була відмінником охорони здоров’я просто професіоналом справи.

Поливаних, Бориса Галактіоновича Тамари Данилівни, приїхала в район в 1960 році. Борис Галактіонович спочатку був лікарем-хірургом, Тамара Данилівна лікувала найменшеньких жителів Машівщини. Це подружжя зробило вагомий внесок у охорону здоров’я району. Борис Галактіонович 1962 року, як головний лікар району, приклав багато сил та вміння для введення в нового приміщення стаціонару, де мали розташуватися терапевтичне, хірургічне, дитяче відділення відділення швидкої допомоги.

У районі постійно проводився День донора. Це було як свято. так організувати заходи здачі крові тільки Борис Галактіонович. Поливані жили життям лікарні. Це Бога. Тамара Данилівна пішки обходила всіх дітей до року. Коли надійшов виклик до дитини з села Дмитрівки машина туди не могла доїхати, то вона на руках винесла хворе маля до траси. Життя дитини було врятоване.

(Далі буде).

Початок 70-х

(Продовження. Поч. у № 59-60 23.07.2011 р.)
ДО КНИГИ РОЗВИТКУ МАШІВСЬКОГО РАЙОНУ В 1967-2013 РОКАХ
(Матеріали підготувала Наталія Вікторівна МИРОШНИЧЕНКО)

Після ряду розформувань відновлень 8 грудня 1966 року Машівський район було знову відновлено. На початок 70-х років, а саме у 1972-1973 навчальному році в районі було середніх (Машівська, Кустолово-Суходільська, Селещинська, Новотагамлицька, Ряськівська, Кошманівська) шкіл, в яких навчалося 2185 учнів. А також одинадцять восьмирічних (Сонячна, Старицьківська, Селещинська, Базилівщинська, Сахнівщинська, Дмитрівська, Андріївська, Абрамівська, Павлівська, Малонехворощанська, Коновалівська), якими було охоплено 1118 учнів; одинадцять початкових шкіл (Миронівська, Лизівська, Петрівська, Селещинська, Калинівська, Першотравнева, Жирківська, Любимівська, Свистунівська, Коновалівська, Усть-Лип’янська), навчали 173 учні; та шкіл у Козельщині, й Працювали й дев’ять дитячих садків, де виховувалися 210 дітей.

Приблизно через 10 років мережа навчальних закладів у районі дещо змінилася. Середніх шкіл як було, так залишилося сім. А от восьмирічних стало дев’ять, а початкових — сім. Зате збільшилася кількість дитсадків — 27. Навчанням у школах охоплено 3135 учнів, дошкільними закладами (освітянськими, відомчими й колгоспними) — 1107 дітей.

вересня 1989 року здійснено перехід на 11-річний термін навчання. До школи пішли діти-шестирічки. Разом тим розпочато комп’ютеризацію навчального процесу. 1992 року в закладах освіти району почала діяти психологічна служба.

2001-2002 навчальний запам’ятався впровадженням нової реформи в України: переходом на 12-річний термін навчання та 12-бальну систему оцінювання навчальних досягнень учнів. На той момент у районі працювали: 11 загальноосвітніх шкіл ступенів, з них один навчально-виховний комплекс (Новотагамлицький), 6 загальноосвітніх ступенів, початкові школи. У них навчалися 3173 учні, а тринадцяти ясел-садків відвідувало 418 дітей дошкільного віку.

На сьогодні мережа освітніх закладів району виглядає так: 6 загальноосвітніх шкіл ступенів, з них один НВК «ЗНЗ-ДНЗ» (Сонячний) — 304 учні; 8 шкіл ступенів, них один НВК «ЗНЗ-ДНЗ» (Ряськівський) — 1106 учнів; 1 спеціалізована школа ступенів (Машівська) — 342 учні; 1 вечірня (змінна) ЗОШ ст. — 50 учнів; 20 ДНЗ – 496 дітей.

Учні району щороку беруть участь та здобувають перемоги в МАН (Малій академії наук), обласних турах предметних олімпіад та конкурсів.

Успіхи освітянської роботи в школах тісно пов’язані з кількісним та якісним складом учительських кадрів. Зараз у районі працює 296 вчителів та 74 дошкільних закладів. Свого часу багато з них отримали відзнаки та нагороди (на жаль, знайдено дані лише з середини 70-х років ХХ століття): звання заслужений учитель УРСР присвоєно Степанівні Міщенко (Кошманівська середня школа), Василівні Мазці (Андріївська 8-річна), Костогриз (Машівська середня). Медаллю А.С.Макаренка нагороджена Софія Федорівна Сидоренко (Малонехворощанська 8-річна школа). Медаллю «За трудовое отличие» відзначено сумлінну працю Володимира Максимовича Пасіки (Малонехворощанська 8-річна школа), Валентини Олександрівни Патюк (Машівська середня).

Орден «Знак Пошани» став заслуженою нагородою для вчительки Машівської середньої школи Антоніни Семенівни Іваненко, Олександрівни Радченко з Михайлівської, Ольги Павлівни Кукоби з Кошманівської, Ніни Іванівни Чухліб Кустолово-Суходільської. Орденом Трудового Червоного Прапора нагороджена Ольга Павлівна Кукоба — учитель Кошманівської середньої школи.

Почесною грамотою Міністерства СРСР ЦК профспілки працівників освіти, вищої школи та наукових установ відзначені Дарія Іванівна В’яткіна, вчитель Машівської середньої школи, Гнатівна Яцура — з Кустолово-Суходілки, Ніна Василівна Пізняк та Ніна Іванівна Бадран Михайлівської школи.

Значком «Відмінник народної освіти» нагороджені сорок вчителів чотири педпрацівники дошкільних закладів; значком «Отличник просвещения СССР» — чотири педагоги.

Звання «Старший учитель» присвоєне шістдесяти педагогам, «Учитель-методист» — двадцяти п’яти, «Вихователь-методист» — педпрацівнику Машівського дошкільного навчального закладу Миколаївні Руденко.

На жаль, перерахувати усіх нагороджених за роки не можна.

Для задоволення потреб учнівської молоді в районі діють два позашкільні заклади: районний Будинок дитячої та юнацької творчості (з 60-х років ХХ ст.) та районна станція юних туристів-краєзнавців 1994 року).

Безумовно, злагоджена робота будь-якого закладу чи галузі значною мірою залежить вдалого керівництва. Колись районний народної освіти (а зараз просто освіти Машівської райдержадміністрації) очолювали: з 1946-го по 1949 — Поліна Михайлівна Григор’єва, 1949-1951, 1955-1959, 1960-1964 роки — Павло Павлович Ляпота, з 1951-го по 1955 роки — Микола Григорович Цегельник. Короткий час посаду завідуючого райвно також займали: Я.С. Кіяшко, Ольга Леонтіївна Галькевич, О.Радченко, О.Г. Закапко. 1966-го по 1988 роки районним відділом освіти опікувався Микола Пилипович Доценко. 1988 року донині освіти очолює Євген Володимирович Сергієнко.

Незважаючи на складність сучасного періоду, освітяни району продовжують свою натхненну творчість у будівнитцві майбутнього України, працюють над оптимізацією мережі навчальних закладів району та залученням дітей до навчання.

(Далі буде).

Споживча кооперація

(Продовження. Поч. у № 59-60 23.07.2011 р.).
ДО КНИГИ РОЗВИТКУ МАШІВСЬКОГО РАЙОНУ В 1967-2013 РОКАХ
(Матеріали підготував Олексій ЗІНЧЕНКО )

У Селещині сільське споживче товариство було створено в 1922 році.

З організацією в 1966 році Машівського району споживча кооперація почала активно розвиватися, вносячи свій посильний вклад у поліпшення обслуговування населення та в розвиток інших важливих галузей народногосподарського комплексу.

Діяльність споживчої кооперації ґрунтувалася на здійсненні торгівельного обслуговування сільського населення, веденні заготівельної діяльності, розвитку промисловості, що виробляла товари народного споживання та будівництві як виробничого, так соціального призначення.

Створення становлення Машівського району позитивно вплинуло на розвиток матеріально-технічної бази названих напрямків діяльності у всій системі, збільшенню обсягів діяльності та поліпшенню фінансово-економічних показників.

Торгівельна діяльність

Торгівельна діяльність у районі здійснювалась Машівською райспоживспілкою. До складу входили 7 споживчих товариств, КООПунівермаг, розрізнені установи (буфети, закусочні, кафе, склади, продбаза). Споживчим товариствам підпорядковувалися магазини в сільських населених пунктах. Мережа торгівельних закладів хоч була розгалужена, але більшість магазинів розміщувалися в пристосованих, нерідко неопалювальних приміщеннях, без належних умов для зберігання та продажу товарів. Тому й асортимент у них відповідно був обмежений.

Тож, починаючи з 1970 року, в районі почала проводитися цілеспрямована робота з розвитку матеріально-технічної бази підприємств торгівлі. Так, у співдружності з колгоспами в Кустолово-Суходілці, Ряському, Коновалівці, Селещині, Кошманівці, Дмитрівці почалося спорудження торгівельних комплексів, в входило по три-чотири магазини. Це створювало передумови для організації широкої торгівлі продовольчими, промисловими, господарчими товарами та книгами в цих населених пунктах. Споживча кооперація своєчасно розраховувалася з колгоспами за побудовані магазини та всіляко сприяла веденню будівництва, надаючи для цього будівельні матеріали, комплектуючі та обладнання. В 90-років було здійснено реконструкцію, проведено капітальні ремонти, а в результаті цього проведено спеціалізацію торгівельної мережі в Новому Тагамлику, Михайлівці, Сахнівщині, а в менших населених пунктах (в кожному селі) запроваджено роботу магазинів, що здійснювали торгівлю товарами повсякденного попиту. А також розпочато реконструкцію КООПунівермагу, його добудову в двох рівнях. Загальна площа добудови складала 600 квадратних метрів. Це дало б можливість організувати торгівлю в районному центрі різними товарами в ому асортименті. Зараз на цих площах, включаючи підвальні приміщення, розташовуються приватні магазини, банк, аптека та інше.

В районі у 80-роках було створено об’єднання підприємств громадського харчування, до складу якого ввійшли підприємства з вільним доступом (кафе, закусочні, буфети, дитячі кафетерії) та їдальні. В цей час матеріально-технічна база цих підприємств помітно поліпшувалася, створювались цехи напівфабрикатів, борошняних, кондитерських виробів. Було збудовано введено в кафе з магазином «Кулінарія» та пивбаром у Селещині. Майже 96 відсотків загального товарообігу Машівського району до 90-року припадало на систему споживчої кооперації. А торгівля здійснювалася в 43 магазинах.

Заготівельна діяльність

Багатогранну заготівельну діяльність здійснювала на території району «Заготконтора», що підпорядковувалася райспоживспілці. Заготконтора заготовляла 42 види сировини, продуктів, основні з них — овочі фрукти, що вирощувались в колгоспах в підсобних господарствах жителів району. Зокрема м'ясо м’ясопродукти, птиця, кролі, кролешкірки, шкіри ВРХ, свиней, металобрухт (чорний кольоровий), склобій, макулатура, ганчір’я, кістки, поліетилен, гарбузове насіння, бджолиний мед, лікарська сировина та багато іншого.

Починаючи з 70-х років, у заготконторі створена потужна переробна база для первинної та простої переробки ряду овочів. А саме були збудовані потокова для сортування засолювання огірків, квасильні ями для засолювання помідорів квашення капусти, а в 90-х роках при забійному пункті споруджено приміщення на імпортному обладнанні для зберігання м’ясопродуктів.

В заготконторі працювали 16 заготовачів. Трудилися вони в споживчих товариствах. Заготівлями займалися також продавці магазинів, звідки заготовлену продукцію регулярно забирали в заготконтору. В районі діяли 14 стаціонарних заготівельних пунктів. Охоплення населення району заготівлями здійснювалося шляхом подвірних та обходів.

Держава через систему заготівель споживчої кооперації цілеспрямовано закупляла особливо важливі види продуктів харчування сировини. Зокрема м’ясопродукти, цукор, лікарсько-технічну сировину та інше. При цьому вводилися різного роду стимулюючі засоби: як то виділення для продажу першочергово здавачам (проводячи конкурси) так звані товари підвищеного попиту за твердими державними цінами (тих товарів, яких на той час було недостатньо).


(Далі буде).

Виробнича діяльність

(Продовження. Поч. у № 59-60 23.07.2011 р.).

ДО КНИГИ РОЗВИТКУ МАШІВСЬКОГО РАЙОНУ В 1967-2013 РОКАХ
(Матеріали підготував Олексій ЗІНЧЕНКО )

Споживча кооперація на Машівщині була представлена хлібозаводом добовою потужністю 26 тонн хлібобулочних виробів, кондитерським цехом цехом безалкогольних напоїв відділенням, що займалося виробництвом хлібного квасу. Сам хлібозавод декілька разів піддавався реконструкціям, у ході яких завод добудовувався та переводився з вугілля на рідке паливо (1974 рік). Також підприємство переплановувалося вцілому та було переведене на безтарне зберігання та транспортування борошна. Запроваджувалися нові технології та комплексна механізація всіх трудових процесів (1982 рік). Хлібопекарські печі та котли перевели на газ. У цей час був збудований кондитерський цех та реконструйовано цех виробництва безалкогольних напоїв. А при хлібозаводі відкрили магазин «Гарячий хліб».

Прийняття таких заходів дозволило забезпечувати населення району якісними хлібобулочними виробами. В окремі випічка сягала 17-18 тонн. Чутка про якість та смакові властивості продукції, що виготовлялася на кооперативному комбінаті, сягала за межі району. Багато хто, проїжджаючи через Селещину, зупинявся, щоб купити селещинського хліба чи ситра.

Після 1991 року в районі виникло безліч кустарних пекарень, через що відбувся «розвал» хлібозаводу. Та зараз жодна з цих пекарень не функціонує, а хліб в приватні підприємства завозиться звідусіль (інколи навіть за 100-150 кілометрів).

Усю діяльність споживчої кооперації забезпечувала автоколона райспоживспілки, яка базувалася в Селещині. Там були збудовані в 1975 році добротні гаражі, майстерні, побутові приміщення для персоналу. Вона налічувала 47 одиниць транспорту різного призначення вантажопідйомності. Багато вантажів одержували відправляли залізничним транспортом. Основні з них: продукція, заготовлена заготконторою, різноманітна тара, мінеральна вода, пиво, кондитерські вироби, сіль, будівельні матеріали, а до 1982 року — вугілля, брухт таке інше.

Організаційна побудова Машівської райспоживспілки

Діяльність райспоживспілки регулювалася законом «Про споживчу кооперацію», який діяв у колишньому Радянському Союзі та був прийнятий в 1992 році в незалежній Україні. А також Статутом Машівської райспоживспілки, що був розроблений з урахуванням конкретних місцевих умов приймався на зборах уповноважених пайовиків, що регулярно проводились в райспоживспілці.

Пайовиками споживчих товариств було майже все доросле населення району. А чисельність сягала понад 15 тисяч. Вони сплачували вступні членські внески. Згідно з положенням статуту, пайовики мали переважне право в придбанні товарів, брали активну участь у діяльності споживчих товариств райспоживспілки шляхом обговорення голосування, органів управління діяльністю райспоживспілки. Керуючим виборним органом було управління райспоживспілки на чолі з головою управління. Різного роду районні структури, управління райспоживспілки вбачали важливу роль в діяльності структурних підрозділів споживчої кооперації. До всього всіляко сприяли розвитку галузі та задіювали до цього керівників організацій підприємств. Тому вдавалося кооператорам вирішувати нелегкі завдання.

Добру пам'ять про себе залишили, працюючи на різних посадах в різний час Григорій Арсентійович Басараб, Антоніна Михайлівна Шерстюк, Кузьмівна Видюк, Іван Федотович Степаненко, Микола Павлович Губа, Леонід Ларіонович Липоватий, Марія Іванівна Корзіна, Іван Миколайович Калінович, Володимир Микитович Литвин, Михайло Миколайович Мацюцький, Станіслав Леонідович Боровик, Андрій Андрійович Есаулов, Марія Абрамівна Карпенко та багато інших.

Протягом усіх минулих років торгівельна діяльність та різного роду заготівлі також проводилися. Та тільки з організацією Машівського району почалося розширення сфери. Так, якщо в 1959 році на території району налічувалося 7 магазинів, то в 1989-му — вже 13, а також кафе-ресторан, хлібозавод, ситроцех, кондитерський цех.

Хлібозаводом у вироблялося близько 4 тисяч тонн хлібобулочних виробів, 90 тонн кондитерських виробів, 6 тонн карамелі, 60 тисяч декалітрів ситра.

Робота, яку проводила споживча кооперація на території району, приносила зручності мешканцям сіл. Бо, окрім того, що кооператори обслуговували, сільські мешканці здавали лишки сільськогосподарської продукції, що вирощувалася вироблялася в господарствах.

На закінчення хочу сказати, якщо ми маємо надію на достойне життя в майбутньому, то слід з глибокою повагою відноситись до здобутків та досягнень попередніх поколінь. Адже вони внесли вагомий вклад у справу розбудови як Машівського району (малої батьківщини для багатьох сотень тисяч вихідців цього краю), так держави в цілому.

(Далі буде).

Ваши документы?

Всякий порядочный человек состоит из трех частей: души, тела и паспорта.
Новость из телеящика - наши правители собрались "Биометричны паспорты "-своим людям выдавать, что б те могли бы за кордон, ездить свободнее. А что в инете пишут про "паспорты" ?

Впервые законодательно закреплено требование удостоверения личности было Соборным Уложением 1649 года. При Петре I жесткий контроль государства за передвижением населения привел к созданию паспортной системы, т.е. как только прорубили окно-порт в Европу, так и ввели паспорта в значении документов на право прохождения (pass) ворот, заставы, порта (port).
На момент прихода к власти большевиков в России действовало принятое в 1894 году «Положение о видах на жительство», которое являлось основой всей паспортной системы Российской империи. Оно появилось в результате многолетней работы паспортной комиссии под председательством статс-секретаря Дмитрия Сольского, которая начала свою деятельность через восемь лет после реформы 1861 года. «Положение» корректировалось «Уставом о паспортах», принятым в 1903 году, и именным высочайшим указом от 5 октября 1906 года, но основные его положения оставались неизменными.
В соответствии с указанными постановлениями, лица, проживавшие по месту постоянного жительства, не обязаны были иметь паспортов (достаточно было того,что они приписаны к месту, службе или обществу). Получение паспорта было необходимым лишь при отъезде далее чем на 50 верст и дольше чем на 6 месяцев.
Женщинам паспорт мог быть выдан лишь с разрешения мужа или отца. Только с 1914 года женщинам стали выдавать паспорта без разрешения мужчин.
Через считанные дни после октябрьского переворота паспортная система Российской империи была по сути дела объявлена недействительной. 11 (24) ноября 1917 года был обнародован декрет Всероссийского центрального исполнительного комитета(ВЦИК) и Совета народных комиссаров (СНК) «Об уничтожении сословий и гражданских чинов».
В июне 1919 г. были введены обязательные "трудовые книжки", которые, так не называясь, фактически были паспортами. В качестве документов, удостоверяющих личность, использовались также метрики и разные "мандаты". Дальневосточная республика (1920–1922 гг.) выдавала собственные паспорта.
Официальная статья о паспорте в Малой советской энциклопедии, вышедшей в 1930 году:
«Паспорт -- особый документ для удостоверения личности и права его предъявителя на отлучку из места постоянного жительства. Паспортная система была важнейшим орудием полицейского воздействия и податной политики в т.н. “полицейском государстве”. Паспортная система действовала и в дореволюционной России. Особо тягостная для трудовых масс, паспортная система стеснительна и для гражданского оборота буржуазного государства, которое упраздняет или ослабляет ее. Советское право не знает паспортной системы».
Знаменитые "Стихи о советском паспорте" В.Маяковского, написанные в 1929 г.,посвящены паспорту международному и не имеют отношения к паспортной системе,установленной в начале 1930-х гг.
Колхозники начали потихоньку получать паспорта лишь во времена "оттепели", в конце 1950-х гг. Завершился этот процесс только после утверждения нового "Положения о паспорте" 1972 г. Тогда же ушли в прошлое и паспорта, чьи буквенно-цифровые коды означали, что человек сидел в лагерях или был в плену, в оккупации.
Таким образом, в середине 1970-х годов произошло полное уравнение в паспортных правах всех жителей страны. Именно тогда всем без исключения разрешили иметь совершенно одинаковые паспорта. В период 1973-75 гг. впервые паспорта выданы всем гражданам страны.