Україна надзвичайна: цікаві факти про Україну

 Найбільша країна, що знаходиться в Європі. Країна, що займає 0,41% світової території суші, в якій мешкає 0,85% населення планети та яка приносить 0,20% світового валового національного продукту. Країна, на території якої зосереджена чверть всіх запасів чорнозему на Землі. Країна, яка входить до трійки найбільших постачальників ячменю, є одним з найпотужніших виробників зерна та разом із Францією, Німеччиною та США є одним з найбільших виробників цукрового буряка. Наша країна входить до сімки найпотужніших у світі виробників рослинної олії, свинини, цукру та картоплі. Сотні видатних українців були та залишаються творцями світової історії. Художники та науковці, політики та композитори, актори та письменники – всі вони дають нам можливість за кордоном чи в себе вдома з гордістю сказати: «Я – українець!».
Перші в світі

1. Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак із найбільшою у світі вантажопідйомністю — Ан-225 «Мрія». Спочатку він проектувався для транспортування космічних кораблів. Наразі «Мрія» виконує комерційні вантажні перевезення.

2. Автор першої в світі Конституції – український політичний і громадський діяч Пилип Орлик. 5 квітня 1710 р. його обрали гетьманом Запорізького війська. У цей же день Пилип Орлик оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі — тільки в 1791 р.

3. Перший рамковий вулик винайдено в Україні у 1814 р. Петром Прокоповичем. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів з виробництва меду. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва меду в кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).

4. В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди – 2,3 млрд т, або близько 11% від усього світового запасу.

5. Найбільші чоловічі монастирі йменуються Лаврами. Статус Лаври мають лише шість монастирів у світі. Три з них знаходяться в Україні. Це Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра в Києві, що отримала цей статус ще у 1598 р., Свято-Успенська Лавра в м. Почаїв і Святогірська Свято-Успенська Лавра на Донеччині.

6. Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Києво-Могилянська академія (1615 р.).

7. Перша гасова лампа винайдена у м. Львові працівниками аптеки «Під золотою зіркою» Ігнатієм Лукасевичем та Яном Зехом у 1853 р. Того ж року у львівському шпиталі була проведена перша хірургічна операція при освітленні гасовою лампою. Згодом гасова лампа була представлена на міжнародній виставці в Мюнхені, винахід був відзначений там спеціальною грамотою.

8. Пам’ятники відомому українському поетові Тарасу Шевченку встановлені в 1200 місцях по всьому світові.

9. Станція метро «Арсенальна» у Києві — найглибша у світі. Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували в 1960 р., однією з перших. За деякими даними, у тунелях біля «Арсенальної» є таємні схованки для політичної верхівки.

10. Український духовий інструмент трембіта — найдовший духовий музичний інструмент у світі.

11. Найдовший тролейбусний маршрут в світі складає 86 км, а проходить він у Криму між Сімферополем та Ялтою.

12. Найкоротша головна вулиця серед усіх столиць світу, але в той же час одна з найширших і найгарніших – Хрещатик у Києві. Її довжина всього 1225 м.

13. Найдавніша відома ученим мапа, а також найстародавніше поселення Homo Sapiens знайдені в Україні: у с. Межиріччя Рівненської області. Їм близько 14,5-
15 тис. років. Мапу вибито на кістці мамонта.

14. Український «Південмаш» (м. Дніпропетровськ) виробляє найбільш екологічні ракетоносії у світі. За їх допомогою у космос відправляють комерційні вантажі у рамках міжнародного проекту «Морський старт».
Унікальні факти в Україні

15. Першим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька колегія, що була заснована у м. Острог князем Костянтином Острозьким у 1576 р. Тоді це були єдині вищі навчальні заклади у східнослов’янському світі.

16. Найдовша печера України носить назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі. Це гіпсова печера на глибині 20 м протяжністю 216 км. Найдовша гіпсова печера у світі і друга за протяжністю взагалі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.

17. В Україні, в містечку Рахові, в оточенні мальовничих Карпат знаходиться географічний центр Європи.

18. Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.

19. Українці зробили найбільший у світі келих для шампанського об’ємом в 56,25 л. Як пити шампанське з такого келиха, поки незрозуміло, але це ще один офіційний світовий рекорд Гіннесса від українців.

20. Третій найвідвідуваніший у світі Макдональдс знаходиться в Києві біля залізничного вокзалу. Цей заклад незмінно потрапляє до п’ятірки найбільш жвавих Макдональдсів світу.

21. Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Протягом усієї давньої історії Україна-Русь виступала мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, Європою античною, візантійською і латинською.

22. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю громадян з вищою освітою. Населення України належить до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення — вища за середньоєвропейський рівень.
Цікаві історії / особистості

23. Пабло Пікассо був у захопленні від робіт української художниці Катерини Білокур (1900-1961). Коли в 1954 р. він побачив її роботи на виставці, то сказав, що вони геніальні і порівняв Катерину Білокур з відомою всьому світові художницею Серафін Луіс.

24. Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На Youtub різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів.

25. Під час англо-бурської війни (Південна Африка) в 1899-1902 рр. командир одного з загонів бурів, українець Юрій Будяк, врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Будяку вступити до Оксфордського університету. В 1917 р. Юрій працював в уряді Української Народної Республіки. В 1943 р. Юрій Будяк помер в радянському концтаборі. Англійського журналіста звали Вінстон Черчилль.

26. На момент проголошення незалежності в Україні налічувалося 19,4 млн свиней. Сьогодні їх удвічі менше — 8,3 млн. Не дивлячись на репутацію салоїда, середньостатистичний українець з’їдає всього 18 кг свинини на рік. Це втричі менше, ніж звичайний німець.

27. В Україні поблизу Нікополя, на косі біля р. Лапінки, на одному з рукавів Дніпра можна побачити, а точніше почути явище, що рідко зустрічається у світі, — співучі піски. «Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.

28. В містечку Бердичів (Житомирська область) в костелі Святої Варвари 14 березня 1850 р. місцева красуня Евеліна Ганська була повінчана з Оноре де Бальзаком. У цьому ж містечку тривалий час жив Фредерік Шопен, який крім написання музики також керував роботами з реставрації тамтешнього органу.

29. ОЛЕШКІВСЬКА ПУСТЕЛЯ. Одна з найбільших пустель Європи знаходиться саме в Україні.
 Олешківські піски складаються із безмежних барханів (тутешні мешканці називають їх «кучугурами») висотою близько 5 м з негустою рослинністю. Знаходяться ці піски у Цюрупінському районі (стара назва Цюрупінська – Олешки), за 30 км на схід від м. Херсон. Дніпровські піски існували здавна, але Олешківська пустеля у нинішньому своєму вигляді з’явилася порівняно нещодавно: через випасання величезних отар овець у ХІХ ст., які знищили траву, звільнилися піски, а вітрова ерозія дала їм можливість розширюватися.
Олешківські піски за температурним режимом та кількістю опадів можна швидше віднести до напівпустель. Влітку пісок нагрівається до 70 градусів. Трапляються тут піщані бурі.
В пустелі на глибині 300-400 м існує прісне підземне озеро з дуже смачною водою. Проте науковці дослідили, що масштабно добувати звідси воду не можна, оскільки рівень води знизиться, і ліси, які насаджені довкола пустелі, не зможуть стримувати піски. До найближчого населеного пункту – близько 7 км.
Раніше в Олешківських пісках знаходився військовий полігон, на якому відпрацьовували бомбування льотчики з країн Варшавського договору. У зв’язку з цим було обмежено наукове дослідження регіону. І зараз у пісках знаходиться значна кількість снарядів, що не розірвалися.

30. МУЗИКА ДУШІ. Українські народні пісні спонукали багатьох композиторів до написання світових музичних шедеврів
В основі композиції Summertime — арії, яку написав Джордж Гершвін у 1935 р. для опери «Поргі та Бесс», однієї з найвідоміших пісень у світі — лежить українська колискова «Ой, ходить сон коло вікон». Цю композицію Гершвін почув у Нью-Йорку у виконанні Українського Національного Хору під керівництвом Олександра Кошица. Почув — і написав одне з найгеніальніших і найвідоміших джазових творінь. З моменту написання композиції її виконали безліч виконавців, але найвідомішим лишається Summertime у виконанні Луї Армстронга, Елли Фіцджеральд, а також Чарлі Паркера.

31. ТРОЯНДА У ВОЛОСІ. Волосина просвердлена по довжині та відполірована зверху і всередині до прозорості. У середину волосини вставлено виготовлену гілочку троянди, товщина якої 0,05 мм.
Українець Микола Сядристий хоч і не шульга, але підкував блоху та зробив ще величезну кількість неймовірних витворів мистецтва. Творчість цього майстра затвердила у світі появу нового поняття – «мікромініатюра», якого раніше не було ні в енциклопедіях, ні у словниках. Мистецтво Миколи Сядристого обійшло всі континенти, залишаючи незабутнє враження серед глядачів різних країн світу. Найбільш повно його твори представлені в Московському політехнічному музеї, у постійній експозиції мікромініатюр в Києво-Печерському заповіднику і в Музеї мікромініатюр в Князівстві Андорра.

32. ЧУДО СВІТУ. У Чорному морі виявили єдину в світі підводну річку
Британські вчені знайшли на дні Чорного моря єдину в світовому океані підводну річку. Це відкриття зробили вчені з університету англійського м. Лідс, які проводили тут наукові дослідження. З’ясувалося, що довжина річки становить 37 морських миль, ширина – більше півмилі, а швидкість течії води – 4 милі на годину (близько 7,5 км/г). Було також відзначено, що річка переносить колосальні обсяги води – 22 тис. кубічних метрів на секунду. Якщо б ця річка перебувала на суші, то, посідала б шосте місце в світі за цим показником. Водний потік утворений проникненням через протоку Босфор більш солоної води Мармурового моря в менш солоне середовище Чорного моря. Таким чином, вода в річці відрізняється високою концентрацією солі.

33. НАЙКРУТІШИЙ УКРАЇНЕЦЬ. Українського пауерліфтера Дмитра Халаджі внесено до Книги рекордів Гіннесса, як автора більш ніж двох десятків рекордів.

                  Цікаві факти про Україну

За багато тисячоліть до нашої ери саме на території сучасної України існувала цивілізація, а точніше Трипільська культура, що вважається однією з найдавніших землеробських культур. Здобутками і визначними рисами її, окрім екстенсивного землеробства, що на той час (близько 5000 років до нашої ери) було технологічним проривом, була ще і надзвичайно розвинута майстерність виробництва кераміки, а протоміста трипільців подекуди сягали розмірів у 250 квадратних кілометрів (на третину більші за площею заселення поселення, ніж площа сучасного Вашингтона). 

Трипільська культура залишила по собі вплив не тільки в східноєвропейському регіоні, а навіть опосередковано вплинувши на вази крито-мікенську і егейську культури, а це значить – і на Древню Грецію. І тому, у місті Ржищів, у 40 км від музею трипільської культури, споруджено пам’ятник не події, діячеві, а культурі, що стала джерелом впливу для всього світу. Пам’ятник у формі бінокля (подібні форми характерні для кераміки трипільців), у який наступники дивляться крізь минуле у майбутнє, згадуючи найвизначніші сторінки своєї історії. 

Як свого часу трипільска культура (або навіть протоцивілізація) була найрозвиненішим і найпрогресивнішим осередком свого регіону, так, більш ніж дві тисячі років потому місто Київ, столиця нинішньої України, а тоді Київської Русі, в епоху розквіту європейського середньовіччя було за розмірами і кількістю населення найбільшим містом Європи. Для порівняння, на початок ХIII століття у місті Лондон проживало 30 000 осіб, а у місті Київ – 50 000. Найбільше європейське місто найбільшої в Європі країни того часу. І це аж ніяк не єдиний випадок історичної величі тогочасних українських земель і навіть не окремо взятої Київської Русі, оскільки менше, ніж двісті років до того французький король Генріх Перший у пошуках зовнішньої підтримки, шукаючи союзу для протистояння Німецькій імперії просив доньку Ярослава Мудрого Анну Ярославівну собі в дружини. Але Генріх отримав не тільки дружину, підтримку, а й серйозний вплив від людини, яка на відміну від найвищих васалів, французьких баронів його величності вміла писати і мала настільки широкий кругозір, що Папа Римський Микола ІІ і його наступник Григорій VІІ писали до неї листи, сповнені поваги і пієтету. Навіть існувала легенда про те, що Анна Ярославна привезла з собою з Києва кириличне Євангеліє, що стало реліквією французьких королів і аж до кінця 18-го століття вони присягали на вірність саме на Євангелії доньки Ярослава Мудрого. 

Як би там не було, Анна Ярославна залишиться в історії назавжди, як пращурка близько тридцяти королів з династії Капетингів, які правили Францією понад триста років. Ярослав Мудрий мав ще двох дочок, одна з яких була дружиною короля Норвегії Геральда Сміливого, а інша – короля Угорщини Андрія. Цікавий факт про Україну: першою відомою в світі українською жінкою була княгиня Ольга, жінка князя Ігоря, яка прийшла до влади після його смерті. 

Дивне і виключне явище в ті часи: з 944 по 969 жінка керує величезною державою, що є свідченням її таланту і залізної волі. Вона була мудрим політиком і досвідченим керівником держави, вміло керуючи своїми землями, встановлюючи нові закони і засновуючи нові міста. Серед відомих всьому світу діячів, які мали українські корені – письменники Микола Гоголь, Антон Чехов, Федір Достоєвський, поет Володимир Маяковський, композитор Петро Чайковський і художник Ілля Рєпін. Деякі історики вважають автором першої у світі конституції сучасного типу відомого громадського і політичного діяча України Пилипа Орлика. У 1710 році він був обраний гетьманом війська запорізьких козаків. І саме з цього приводу ним була створена «Конституція прав і свобод війська Запорізького». Конституція була написана автором у вигнанні і тому в Україні реальної чинності так і не набула. Але українські історики вважають її текст оригінальною пам’яткою законодавчих текстів, що вперше в історії Європі передбачають можливість створення демократичної парламентської республіки. 

Відомі на весь світ українські спортсмени, що стали легендами великого спорту, є стрибун із жердиною Сергій Бубка, який встановив 35 рекордів світу. Футболісти Олег Блохін і Ігор Бєланов були нагороджені «золотим м’ячем» як найкращі футболісти Європи свого часу. Світ спорту пам’ятає молоду українську фігуристку Оксану Баюл, яка на зимовій Олімпіаді в 1994 році зробила неможливе, завоювавши в 16 років свою першу золоту медаль. Відома в усьому світі і українська школа художньої гімнастики. У свій час її зірками якої були Ірина Дерюгіна, яка сьогодні є засновником своєї власної школи, а також Лариса Латиніна, володар 18 олімпійських медалей, яка увійшла в історію за найбільші досягнення в історії олімпіад. 

До скарбнички українських завоювань свої досягнення додали гімнастика Ганна Безсонова, тенісист Андрій Медведєв, легкоатлетка Жанна Пінтусевич, плавчиха Яна Клочкова. Любителі великого боксу всього світу регулярно вболівають за українських братів-боксерів Кличків, Володимира і Віталія. Прізвище футболіста Андрія Шевченка відомо в усьому світі, він є кумиром багатьох маленьких футбольних фанатів.

Україна – це історична і культурна скарбниця, що створювалася протягом тисячоліть жителями нашої країни. В Україні розміщено більше 125 тисяч історичних, археологічних пам’яток, прикладів мистецтва, безліч музеїв, що зберігають понад 10 мільйонів експонатів, 14 тисяч пам’яток архітектури, понад 1000 об’єктів паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників. Деякі об’єкти мають світове значення. Так, до переліку світового культурного надбання ЮНЕСКО внесені Софія Київська, Печерська Лавра, центр міста Львова (тобто, близько 200 пам’яток архітектури). Сьогодні вивчається питання про поповнення до цього переліку іншими національними українськими скарбницями.

Чверть запасів чорнозему на планеті знаходиться на території України.
А от ще цікаві факти про Україну… Найбільші чоловічі монастирі йменуються Лаврами. Статус Лаври мають лише шість монастирів в світі. І не повірите: три з них знаходяться в Україні. Це Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра в Києві,  що отримала цей статус ще у 1598 р.,   Свято-Успенська Лавра 
в м. Почаєво і Святогірська Свято-Успенська Лавра на Донеччині.

Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Києво-Могилянська академія (1615 рік). 

Однак першим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька колегія, що була заснована у м. Острог князем Костянтином Острозьким у 1576 р. Тоді це були єдині вищі навчальні заклади у східнослов’янському світі. До речі, українське містечко Рахів, розташоване серед Карпат, офіційно вважається географічним центром Європи. А сама Україна є найбільшою європейською державою, вся територія якої географічно знаходиться в Європі.