З настанням спеки, підвищеної сухості або вологості повітря організм людини починає працювати з великим навантаженням, адаптуючись до нових умов. Від теплових ударів особливо потерпають діти і люди старшого віку. У дітей недостатньо розвинуті потові залози, а у літніх людей причиною теплового удару стають гіпертонія та ішемічна хвороба серця.
До групи ризику належать також люди будь-якого віку із серцево-судинними захворюваннями. Особливу увагу в таку спеку, як тепер, слід приділяти вагітним жінкам, організм яких вже працює “за двох”.
Якими мають бути правила особистої гігієни та стилю життя в літній період:
1. Сонячні ванни треба приймати з поміркованістю, в години, коли сонячне випромінювання найменш активне, отже не виходити на вулицю з 12 до 16 години, коли сонце найбільш активне, але якщо вийти все ж треба – неодмінно вдягайте щось на голову.
Необхідно використовувати сонцезахисні креми з високим ступенем захисту. Таким чином можна уникнути появи неприємних плям на тілі.
2. Літо створює додаткові можливості для фізичних вправ. Дуже корисно, особливо для вагітних жінок , дітей та літніх людей плавання. При плаванні не можна робити різких рухів, у воді легше рухатися і, крім того, відбувається зниження температура тіла, що дуже корисно у спекотні дні.
3. При жарі слід підтримувати хороший рівень гідратації організму. Необхідно випивати близько 2 – 2,5 літрів рідини на день. Завдяки цьому зменшується вираження симптомів, які часто супроводжують вагітних чи людей із серцево- судинною патологією – такі як запори, тяжкість і набряклість стоп.
Це можуть бути трав’яні чаї, зелений чай, вода з лимоном , морс чи соки. Краще не чекати, коли до вас прийде спрага, а починати пити заздалегідь. З собою прихопіть в спеку завжди пляшку з водою. До переліку заборонених влітку напоїв потрапили гранатовий і темний виноградний соки, які впливають на щільність крові. Набагато корисніше пити охолоджені соки з кислуватим смаком. Світлий виноградний, апельсиновий, грейпфрутовий підійдуть в літню пору ідеально.
Населення жарких країн має звичку пити гарячий чай у будь-який час року, а особливо в літню пору. Ми традиційно вживаємо цей напій взимку, причому саме щоб зігрітися. А ось в Азії переконані, що чай дає зворотний ефект. У спеку кров гусне, і її треба "розбавляти", а чай - ідеальне і найдоступніший для цього засіб.
А ось про улюблене багатьма людьми холодне пиво вчені рекомендують забути до осені . Цей напій збільшує щільність крові, змушує наше серце битися частіше, підвищує артеріальний тиск. Все це може спровокувати навіть гіпертонічний криз. До того ж пиво, як і будь-який спиртний напій, має властивість затримувати рідину в організмі і робить жару для людини нестерпною.
4. Харчовий раціон повинен бути легкий для засвоєння. У ньому мають бути присутні фрукти, овочі, риба, м’ясо, яйця, борошняні та молочні продукти. У спекотні дні добре приймати холодні легкі страви, такі як салати, зелені борщі, окрошка.
5. Потрібно одягатись зручно, в легкий широкий і світлий одяг з бавовни або льону, який дозволяє шкірі дихати, виділяти випаровування та добре абсорбує сонячну радіацію. Кращим варіантом взуття мають бути відкриті сандалі на низьких підборах.
6. Необхідно підтримувати в квартирі чи офісі прохолоду. Якщо немає можливості встановити кондиціонер, рекомендується відкривати вікна в перші ранкові години і провітрювати приміщення, а потім закривати їх до вечора.
Щоб легше перенести спеку необхідно приймати прохолодний душ і прохолодні або холодні ванночки для ніг.
Звикати до більш холодної води потрібно поступово, без різких змін температури. Проте, якщо ви все-таки хочете прийняти крижаний душ, то спочатку обполосніть внутрішню сторону лівої ноги, потім всю ногу, потім внутрішню сторону правої ноги і всю ногу. Те ж саме виконайте з руками. Небажано направляти струмені холодної води відразу в ділянку серця.
Хорошим в цей час буде відпочинок за містом біля водойми або в лісі.
7. Хорошим ефектом володіє легкий масаж ніг (за погодженням з лікуючим лікарем) для поліпшення кровообігу в них. Вагітні жінки та люди, які страждають варикозною хворобою не повинні довго перебувати в положенні стоячи, не схрещувати ноги сидячи, періодично розвантажувати ноги в піднятому стані, щоб поліпшити венозний відтік та попередити виникнення варикозного розширення вен.
Не рекомендуються також в такі спекотні дні тривалі поїздки на транспорті (більше 4 годин), щоб не спровокувати глибокий тромбоз вен. Якщо уникнути цього неможливо, то в поїздці потрібно робити вправи для ніг: руху в стопах, пальцях ніг, колінах кожні півгодини по 5 -10 хвилин. Якщо поїздка здійснюється в машині, то кожні дві години необхідно зупинятися і здійснювати невелику прогулянку.
8. В післяобідній час корисно небагато відпочити або подрімати в затемненому прохолодному приміщенні.
9.Кашель, закладений ніс і запалена слизова оболонка носа не завжди є ознаками простуди. Тепле повітря призводить до висихання слизової оболонки, що послаблює захист від хвороботворних мікробів. М'який аерозоль для носа запобіжить її висиханню. Він також допоможе людям, в яких підвищена чутливість або алергія на квітковий пилок.
У прагненні врятуватись від спеки не слід забувати про небезпеку, яку вона несе – а це може бути сонячний удар. Спочатку постраждалий відчуває втому, головний біль, болі в спині та ногах. Виникає запаморочення, слабкість, іноді блювота. Пізніше з'являється шум у вухах. Якщо такому хворому не надати допомогу, в нього швидко розвиватиметься важкий стан, обумовлений ураженням центральної нервової системи. У хворого починається задуха, пульс стає частим та слабким. Людина непритомніє, спостерігаються судоми, марення, галюцинації, температура тіла піднімається до 40 градусів та вище.
Перша допомога при сонячних ударах полягає в тому, щоб перенести постраждалого в прохолодне місце, звільнити від стискаючого одягу і укласти, незначно піднявши голову. Необхідно охолодити голову та ділянку тіла навколо серця за допомогою компресів з холодною водою. Але охолоджувати тіло необхідно повільно. Також дати потерпілому випити прохолодної води. Для того, щоб нормалізувати дихання, можна використовувати нашатирний спирт. Якщо ж потерпілий у важкому стані, необхідно доправити його до лікарні.
Пам’ятайте! Літо чудова швидкоплинна пора!
Бережіть себе у цю прекрасну літню пору року!