Коли люди брешуть

Як виявити нещирість у розмові
Кожен нас знає, що таке неправда й нещирість. Часом у ході спілкування якесь шосте чуття підказує нам, що щось не в порядку. Ми не розуміємо в чому справа, а через певний час, упевнившись у ненадійності інформації, ненадійності людини, лаємо себе, чому не довірилися своїй Адже якось же ми визначили, нехай навіть неточно, нещирість співрозмовника. 

Як визначити й з'ясувати, бреше вам людина чи Чому люди вдаються до невластивого споконвічно поводження? Зрозумівши причини неправди, ви зможете успішніше взаємодіяти з людьми. 

Особливо яскраво неправда проявляється при зіткненні протилежних інтересів, у ході конкуренції, суперництва, коли результат, зокрема, досягається за допомогою вивертів, нечесних ходів, введення в оману суперника, перекручування образу супротивника. 

У конфліктній ситуації людина стоїть перед вибором: збереження (навіть нехай тільки перед собою) образу чесної справедливої людини або ж вигода як матеріальна, так нематеріальна (престиж, положення й ін.) перемоги в конфліктній ситуації. Часто вибір робиться на користь останньої. 

Психологи з'ясували, що люди, споконвічно схильні до неправди. Вони брешуть приводу й без приводу, перебільшують, применшують або прикрашають факти, нерідко самим собі на шкоду. Серед «професійних» брехунів таких людей немає, тому що «професійна» неправда припускає тонкий, витончений розум, розвинене логічне мислення, хитрість, уміння ладити з людьми, знаходити з ними контакт, настроюватися на потрібну хвилю. люди, схильні до маніпулювання іншими людьми в міжособистісних відносинах. Людина приховує щирі наміри, за допомогою відволікаючих маневрів домагається того, щоб партнер, сам того не усвідомлюючи, змінив свої первинні Це досягається за допомогою тонких, ледь уловимих способів, таких як лестощі, обман, підкуп або залякування. 

Як же виявити це перекручування істини?Робити висновки про думки й наміри людини з вже давно властиве людям. Особливо виділяють очі. Пушкін у своїй «Капітанська дочка» так описував Омеляна Пугачова: «Живі великі так бігали. Лице його мало вираз досить приємний, але шахрайський», а також: «Пугачов дивився на мене пильно, зрідка прищулюючи ліве око з дивним виразом крутійства й насмішкуватості». Бігаючий погляд, прищулене око письменник вважав ознакою нещирості й наміру обдурити. 
Звичайно ж, не можна робити такі висновки по якійсь одній ознаці. Встановлено, що розпізнавання неправди можливе на наступних рівнях: психофізіологічному, вербальному (словесному) невербальному (міміка, поза, жести). 

Чи можна підробити мову тіла й компоненти поведінки, можуть видавати неправду?Фахівці стверджують, що а якщо вдається, то це відразу впадає в око й свідчить про нещирість. Брехуна видадуть прояви, що свідчать про його нещирість. Зокрема, у таких ситуаціях ви відчуваєте, що щось не так, але не можете зрозуміти, що саме. 

Психофізіологічні симптоми неправди 
Отже, психофізіологічні симптоми неправди. Можна сказати, що неправда - це не властивий прояв людини. Тому в ситуації обману організм ніби «виражає» свій опір цьому, реагує на стрес тому поводиться по-іншому. прояви важко контролювати звичайній людині, якщо, звичайно, вона не набутої здатності регуляції, що може далеко не кожен. 

Насамперед, це: тремтіння в голосі, співрозмовник не може зупинити; прискорене моргання; людина напружує губи, покусує «жує»; над верхньою губою, на чолі з'являються крапельки поту; часте або сильне ковтання слини; бажання пити (через сухість у роті); покахикування (на нервовому ґрунті), можливо періодична заїкуватість; голос здобуває інший тон, не характерний для співрозмовника, міняється ритміка, тембр; плутаний неспокійний подих, може не вистачати повітря, позіхання; зміна кольору обличчя, блідість або почервоніння, шкіра може вкриватися плямами; прискорене серцебиття, пульсація крові в скронях, сонній артерії; посмикування дрібних обличчя (повіки, брови тощо). 

Жестикуляція й при нещирості людей брехати важче, говорити правду. Тому поведінка брехуна відрізняється поведінки людини, що каже правду. Вона часто свою позу, не може всидіти на одному Жестикуляція стає активнішою, людина може робити безліч непотрібних рухів руками, тому за зовнішніми проявами можна легко виявити хвилювання людини. 

Людина, що говорить неправду, часто: потирає руки, смикає пальці, безпричинно почухує шию, голову, особу; смикає краї одягу, ґудзики, манжети, крутить у руках ручку, ключі, грається предметами, безглуздо переставляє пачки паперів, книги, що перебувають поруч на столі, імітуючи наведення порядку; інтенсивно курить, частіше, звичайно затягується, кашляє, торкає горло; нервово покусує губи, смикає волосся; не може стримати тремтіння в колінах; несвідомо приховує руки, закриває долоні; напружено проводить рукою по шиї, інтенсивно тре, начебто вона затекла, поправляє комір, піджак, шнурки; часто доторкається до мочок вух, потирає почухує ніс; при розмові підносить руку до рота, ніби прикриваючи його, або тримає руку біля горла; жінки можуть почати ретельно чепуритися, и губи, пудритися, намагаючись ніби відволіктися й відволікти співрозмовника розмови; уникає дивитися в співрозмовникові (тільки в недосвідчених) або, навпаки, постійно дивиться прямо в очі, намагаючись здаватися відвертою, при наближенні до партнера відвертається з якої-небудь причини – насправді для того, щоб не створювати прямий безпосередній контакт очима; опускає очі, дивиться вниз, інтенсивно, напружено тре намагається неначе сховати своє тіло, «прилипає» до крісла, коли сидить, опирається ліктями на стіл, неприродно тулиться до шафи, немов намагається знайти опору й т.п.; мимоволі намагається триматися за якийсь предмет (стіл, стілець, дипломат), несвідомо намагаючись створити собі якийсь захист; тулуб нахиляється назад; частіше, звичайно, посміхається, посмішка несиметрична, неприродна, натягнута, що не супроводжується напругою навколо очей. 

Дуже важливо стежити за появою подібних дій. Схоже поводження може виявитися час обговорення якоїсь конкретної тематики розмови, якщо це не прямий запланований обман. Відстежите, коли саме ваш співрозмовник починає поводитися таким чином, виявляє занепокоєння, зайву напруженість. При якій фразі або у відповідь на яке ваше висловлення або питання починає нервувати, прикривати рот рукою або ж відводити очі. 

Вербальні сигнали, що видають неправду 
Отже, якщо в ході спілкування ваш співрозмовник зловживає наступними виразами, вам варто виявити обережність у своїх висновках бути досить уважним. Якщо ваш партнер ухиляється пояснення якихось конкретних фактів, посилається на відсутність інформації, за умови, що теми й питання не відносяться до тих, викликають у нього неприємні відчуття й спогади. 

1. Приклади: не хочу говорити про це... 
Щось не можу пригадати... не бачу сенсу в цьому обговоренні... знаю навіть, як відповісти вам на це питання... задавайте мені таких дурних питань... підозрював, що Ви думаєте про мене саме так... 

2. Партнер надзвичайно наполегливо завзято підкреслює свою чесність, повторює це за відсутності видимих причин, наполягає на вашому підтвердженні того, що ви йому вірите. 
Приклади: вам клянуся здоров'ям своїх дітей, батьків... 
Так нехай я провалюся на цьому якщо збрешу... повинні, Ви просто повинні мені вірити... так само правильно, як... 
Клянуся богом, я говорю правду, повірте мені, Ви не можете не повірити... не можете сумніватися в тому, що я говорю правду, я Вас знаю, Ви завжди за справедливість... даремно мудреці говорили: «Ти сказав раз - я повірив, ти повторив, я засумнівався, ти сказав утретє, я зрозумів, що ти брешеш». 

3. Ваш співрозмовник намагається викликати у вас симпатію, довіру, жалість, посилаючись на факти, раніше не мали ніякого значення, намагається схилити до себе, хоча стосунки ніколи не припускали особливої близькості. 
Приклади: ж знаєте, я людина чесна... ж знаєте мене, як ніхто інший, я не здатен обдурити... от хто-хто, але щоб я... мене такі ж проблеми, як у вас, але щоб... 
Хто-хто, а ви мене зрозумієте, я впевнений... 

4. Співрозмовник проявляє необґрунтовану брутальність, прямолінійність, підкреслює неможливість брати сумнів його слова, вороже настроєний без видимих причин, могли б викликати в нього агресію або невдоволення. 
Приклади: Так я взагалі вам нічого не повинен відповідати! що! 
Так як ви могли подумати, як вам не соромно!? не хочу з вами після цього навіть розмовляти! 
Мене дратує те, що ви говорите, я обурений до глибини душі! б ви так до мене ставились, так я не допущу такого..!   думаєте ви такий розумний, вам все можна!?

5. Партнер вживає ухильні не мають конкретної інформації, нічого не пояснюючи й не відповідаючи на ваше питання: 
Приклади: бачите, все як я говорив... так знав... мене поважаєте? 
Так, ви людина серйозна... в цьому зовсім не впевнений... 

Як правило, щира людина буде відстоювати свою правдивість при прояві ваших сумнівів у ній, тому двозначність, ухильність невластива людині в даній ситуації. Якщо ваш співрозмовник бреше, то йому з кожним разом усе важче важче буде приховувати свою неправду й контролювати свою спонтанну поведінку, тому він: робить більше жестів, що видають його нервозність, непевність, напруженість (див. вище); вас непотрібними питаннями, подробицями, що не мають безпосереднього відношення до справи, «забалакує» вас помилковою інформацією, починає швидко проговорювати й роз'ясняти свою неправду; при повторах може плутатися, подавати неузгоджену інформацію; після тривалих пауз; часто безпричинно проявляє агресію, невдоволення; може поскаржитися на погане самопочуття (це ви його довели своїми підозрами!). 

Тож будьте уважні, але не варто ставати маніяком, що підраховує кількість моргань крапельок поту на чолі. Можливо, людина хвилюється зовсім з іншого приводу, зараз нічого не залишається зробити, як просто дати заспокоїтися й отямитися.